RAF BUD

Najczęstsze usterki kominów

usterki komina
 

Prawidłowo wykonany komin to absolutna podstawa, by instalacja grzewcza działała w odpowiedni sposób. Niestety w procesie jego budowy można popełnić kilka błędów, które później nierzadko wymagają kosztownych napraw. Jakie są najczęstsze z nich i jak ich uniknąć?

Nieodpowiedni ciąg kominowy

Aby piec pracował w sposób wydajny, ciąg musi być optymalny, czyli ani za mały, ani za duży. Częściej jednak zdarza się, że jest on za mały, przez co dym cofa się do pomieszczenia, zaś paliwo nie spala się w całkowity sposób.

Może to być wynik m.in. zbyt niskiego komina. Zgodnie z przepisami, obecnie jego optymalna wysokość to około 5 metrów, przy czym w starszych domach, może nie być ona odpowiednia. W takiej sytuacji nierzadko niezbędna jest przeróbka.

Cieknący komin

Cieknący komin to usterka mająca źródło w niewłaściwie wykonanej obróbce komina. Może wynikać m.in. z odkształcenia pokrycia dachowego lub braku szczelności między fragmentami blachy. Taka naprawa komina jest względnie prosta, wymaga jednak znalezienia źródła nieszczelności oraz precyzyjnego naprawienia takiego błędu. Takie usługi świadczymy również w ramach działalności naszej firmy.

Uszkodzenie wnętrza komina

Przewody kominowe są w wysokim stopniu narażone na wpływ agresywnych spalin. Dlatego też tak ważne jest ich zabezpieczenie dedykowanymi do tego celu wkładami. Jeśli bowiem wewnętrzna struktura ulegnie uszkodzeniu, może dojść m.in. do zawilgocenia ściany kominowej, pojawienia się wykwitów, a nawet pożaru budynku.

Dlatego też tak ważna jest prawidłowa technika budowy kominów oraz w razie jakichkolwiek problemów na etapie użytkowania, szybkie namierzenie ewentualnych wad.

Brak odpowiedniej izolacji

Kominy wymagają również odpowiedniego zaizolowania. Jeśli nie zostanie ono wykonane we właściwy sposób, wówczas trzeba liczyć się m.in. z kondensowaniem pary wodnej oraz osadzaniem na ścianach przewodu sadzy.

Budowa komina wydaje się względnie prostym zadaniem, jednak w jej trakcie można popełnić naprawdę wiele błędów. Jeśli chcą Państwo ich uniknąć, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Działamy na obszarze Szczecina oraz okolic.

 
 

Copyright © 2020 Raf-Bud.eu
Realizacja: BravDesign.pl
Tworzenie stron Szczecin