Jaki powinien być kąt nachylenia dachu?

Właściwe nachylenie dachu odgrywa kluczową rolę dla stabilności całego budynku. Przede wszystkim odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody opadowej i śniegu. Przy źle dobranym kącie nachylenia istnieje ryzyko przeciążenia dachu, które w skrajnych przypadkach może nawet skutkować zawaleniem konstrukcji. Decyzja o wyborze kąta nachylenia musi być zatem przemyślana. Najlepiej, jeśli poprzedzają ją stosowne obliczenia, przy których uwzględnia się ogólne kryteria doboru tego parametru.
Od czego zależy kąt nachylenia dachu?
Największe znaczenie przy doborze kąta nachylenia połaci mają uwarunkowania klimatyczne w miejscu, w którym ma zostać wzniesiony budynek. Szczególnie mowa o intensywności opadów deszczu i śniegu w danym regionie. Co do zasady tam, gdzie intensywność opadów jest większa, częściej spotyka się dachy strome. Przy mniejszym nasileniu opadów, uzasadniona jest budowa dachów o mniejszym spadzie.
Oprócz warunków klimatycznych liczą się również preferencje co do wyboru materiałów wykończeniowych. Poszczególne rodzaje pokrycia mają z góry określone możliwości montażowe. Producenci wskazują na minimalne i maksymalne spadki dachu, na jakich da się je zamontować. Najczęściej inne pokrycia sprawdzają się na dachach płaskich, a inne przy konstrukcjach stromych.
Jaki kąt nachylenia dachu wybiera się najczęściej w Polsce?
Dachy budowane przez nas w Szczecinie i okolicach mają zazwyczaj kąt nachylenia oscylujący w przedziale od 30 do 45 stopni. Taką spadzistość uznaje się za optymalną dla naszej strefy klimatycznej, stąd też wybierana jest najczęściej. Niemniej oprócz dachów skośnych w Polsce buduje się również dachy płaskie. W ich przypadku nazwa jest jednak zgubna. Dachy płaskie nie są całkowicie płaskie, gdyż minimalny kąt ich nachylenia wynosi zwykle 3 stopnie.