RAF BUD

Jak zadbać o dach w okresie zimowym?

usuwanie śniegu z dachu
 

Zima to specyficzny okres w roku, kiedy budynek, ale przede wszystkim pokrycie dachowe jest narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak śnieg, woda, czy niskie temperatury. Wtedy na jaw wychodzą ewentualne wady konstrukcyjne dachu lub wieloletnie zaniedbania. Dlatego, tak ważne jest, aby dobrze przygotować się do zimy, by móc cieszyć się ciepłem domowego ogniska, a nie zawracać sobie głowę ewentualnymi naprawami.

Weryfikacja stanu pokrycia dachowego

Dach stanowi nie tylko najważniejszy element zwieńczający konstrukcję budynku, ale zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców. Chroni przed przenikaniem zimna i wilgoci z zewnątrz oraz utraty ciepła ze środka budynku. Pojawienie się jakichkolwiek nieszczelności może prowadzić do rozprzestrzeniania się wilgoci i przegnicia więźby dachowej. Naprawa uszkodzonego dachu zimą jest utrudniona, a czasem nawet niemożliwa do realizacji. Dlatego jeszcze jesienią warto wykonać kontrolę budowy więźby dachowej i w razie stwierdzenia nieprawidłowości podjąć czynności naprawcze.

Regularne odśnieżanie

W okresie zimowym dach jest narażony na zwiększone obciążenie spowodowane zalegającym śniegiem, który, choć wygląda pięknie ważny nawet kilkanaście kilogramów. Jego długotrwałe zaleganie na dachu może osłabiać wytrzymałość konstrukcji, a tym samym być niebezpieczne dla mieszkańców budynku. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo zawalenia się konstrukcji pod ciężarem śniegu są dachy o kącie nachylenia mniejszym niż 30 stopni. W takim przypadku nie działa siła grawitacji i śnieg nie jest w stanie samodzielnie zsunąć się z dachu. Wtedy zaleca się skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy usuną zalegający śnieg.

 
 

Copyright © 2020 Raf-Bud.eu
Realizacja: BravDesign.pl
Tworzenie stron Szczecin