Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?

Konserwacja dachu jest elementem dbania o bezpieczeństwo własne i domowników. W związku z tym zaleca się, aby przeprowadzać ją przynajmniej raz do roku. Ponadto przegląd pokrycia dachowego powinien mieć miejsce w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne, takie jak silne opady gradu, czy wiatr dach zacznie przeciekać oraz jeśli na jego powierzchni dostrzeżemy grzyby, mchy lub inne porosty.
Konserwacja dachu – co musisz o niej wiedzieć?
Najlepiej jeśli konserwacja dachu wykonywana jest przez profesjonalną firmę dekarską. Będzie ona niezbędna również w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zaadoptowanie strychu na poddasze użytkowe. Prace z nią związane składają się z kilku elementów. W pierwszej kolejności dach musi zostać odpowiednio wyczyszczony, następnie dokonuje się skontrolowania stanu obróbek blacharskich i szczelności wentylacji. Na zakończenie dokonuje się weryfikacji stanu więźby dachowej. Jednak dokładne konserwowanie i zastosowane metody zależą bezpośrednio od poszycia dachu.
Jeśli nasz dach wykonany jest z dachówki, to zabiegów konserwujących jest niewiele. Zaleca się, aby od czasu do czasu przemyć je czystą wodą, do czego najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Z niektórych rodzajów dachówek konieczne jest ponadto usuwanie grzybów, mchów i porostów. Jeśli się one pojawiają to do wody stosowanej przy myciu należy dodać środki impregnujące i hydrofobowe.
A jak wygląda konserwacja blachodachówki?
Blachodachówka jest odporna na zniszczenia i wyjątkowo łatwa w konserwacji. Największą trudnością może być konieczność regularnego usuwania z jej powierzchni roślin. Rozmaite zanieczyszczenia usuwamy miękką szczotką i spłukujemy czystą wodą, do której można dodać detergent. Konieczne jest również usuwanie ognisk korozji lub zapobieganie ich powstawaniu.
Zdecydowanie najtrudniejsza w konserwacji będzie papa. W ich przypadku niezbędne jest regularne uzupełnianie masami bitumicznymi. Jest to jednak najrzadziej stosowane obecnie rozwiązanie, gdyż jego konserwacja jest uciążliwa i czasochłonna.