RAF BUD

Impregnacja więźby dachowej – co warto wiedzieć?

widok na więźbę dachową
 

Głównym zadaniem więźby dachowej jest przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na konstrukcję ścian nośnych budynku. Ze względu na tak ważną funkcję zastosowane drewno musi spełniać określone standardy. I choć nie jest wystawione na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, zaleca się np. jego impregnację. Z jakich powodów więźbę dachową warto zabezpieczać impregnatami? Jak to robić? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego impregnacja więźby dachowej jest ważna?

Zabezpieczenie więźby dachowej impregnatami chroni drewno przed zniszczeniem w wyniku oddziaływania różnych czynników. Zalicza się do nich np. wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Poza tym impregnacja zabezpiecza drewno przed szkodnikami. Odstrasza insekty, które mogłyby uszkadzać strukturę drewna, a tym samym osłabiać konstrukcję. Bez wątpienia dzięki impregnacji można zatem przedłużyć żywotność więźby, co automatycznie przełoży się na trwałość całego dachu. Co więcej, impregnacja może stanowić zabezpieczenie w razie pożaru. Impregnaty przeciwogniowe chronią konstrukcję przed rozprzestrzenianiem się ognia i opóźniają zapłon.

Jak zaimpregnować więźbę dachową?

Więźbę dachową można zaimpregnować samodzielnie lub korzystając z usług firm zajmujących się kompleksowym wykonaniem dachów. W Szczecinie i okolicach zadanie to warto powierzyć fachowcom z naszej firmy RAF-BUD. Alternatywą może być też zakup już zaimpregnowanej więźby. Drewno konstrukcyjne impregnuje się przy zastosowaniu jednej z popularnych metod: malowania, zanurzania drewna w kadzi z impregnatem lub wtłaczania impregnatu pod ciśnieniem. Stosuje się przy tym najczęściej preparaty rozpuszczalnikowe, które głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chronią je przed czynnikami zewnętrznymi.

 
 

Copyright © 2023 Raf-Bud.eu
Realizacja: BravDesign.pl
Tworzenie stron Szczecin