RAF BUD

Czym pokrywać dachy płaskie?

płaski dach
 

Aby płaski dach przez wiele lat cieszył nas trwałością, szczelnością i pięknym wyglądem, warto zastanowić się nad odpowiednim materiałem, który pozwoli na zachowanie wszystkich właściwości. Płaski dach nazywamy także stropodachem i określamy go tak, jeśli spadek połaci mierzy od 3 do 15 stopni. Dużym plusem takiego rozwiązania jest nowoczesny modny design oraz fakt, że możemy w ten sposób zagospodarować o wiele większą powierzchnię, na przykład urządzając na dachu taras.  

O czym warto pamiętać przed położeniem płaskiego dachu?

Jeśli chcemy by budowa dachów była efektywna i solidna, warto pamiętać o kilku szczegółach, bez których użytkowanie będzie trudniejsze. Koniecznie zadbajmy o odpowiednią konstrukcję, aby woda pochodząca z opadów atmosferycznych była bezproblemowo odprowadzana. Ze względu na płaski charakter, stropodachy są bardziej wymagające pod względem warunków konstrukcyjnych.

Jakie wybrać pokrycie dachu?

Do pokrycia dachów płaskich często używa się pap bitumicznych, które układa się trójwarstwowo i skleja przeznaczonym do tego lepikiem, jednak jest to dość skomplikowane dla laików. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest papa asfaltowa, która została zmodyfikowana polimerami. Zapewnia lepszą odporność na warunki atmosferyczne i starzenie materiału. W przypadku, gdy nachylenie nie jest mniejsze niż 9 stopni, możemy zastosować blachodachówki. Jednakże, gdy dach jest zupełnie płaski, konieczne będzie zapewnienie szczelnego pokrycia płytami wiórowymi lub deskami, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Możliwe jest także pokrycie dachu dachówkami ceramicznymi, natomiast w tym przypadku najniższe nachylenie dachu wynosi 10 stopni. Koniecznie jednak należy zadbać o profesjonalny montaż, aby dachówki były ułożone bardzo szczelnie.

 
 

Copyright © 2023 Raf-Bud.eu
Realizacja: BravDesign.pl
Tworzenie stron Szczecin