RAF BUD

Bezpieczeństwo w pracy dekarza

dekarz
 

Wszystkie prace wysokościowe, w tym dekarskie realizowane przez firmę RAF-BUD USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, obarczone są ryzykiem zawodowym. Dlatego specjaliści bardzo dbają o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników. Podstawowym zagrożeniem, które czeka na dekarzy, jest ryzyko upadku z wysokości, niekiedy bardzo dużych. Dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie maksymalnego poziomu zabezpieczeń w postaci zabezpieczeń krawędzi, lin, drabin dachowych. Ryzyko jest tym większe, im ostrzejszy jest spad dachu. Przy pracach wysokościowych na dekarza czeka sporo różnych sytuacji i warunków zagrażających jego zdrowiu. Należą do nich między innymi poślizgnięcia się. O te wcale jest nietrudno, ponieważ mokra dachówka, lub pokryta mchem, zmniejsza swoją przyczepność. Wystarczy wtedy chwila nie uwagi, aby po stromym dachu zsunąć się na sam dół. Niezwykle groźne są także momenty utraty równowagi. Wynikają one ze zmęczenia, chwilowej nieuwagi czy problemów z błędnikiem. Z uwagi, że praca dekarza odbywa się na wysokości, przyczyną zachwiania mogę być także silniejsze chwilowe podmuchy wiatru. Dlatego właśnie powinno się montować kratownice dachowe, zabezpieczać poręczą krawędzie dachu, czy stosować siatki asekuracyjne oraz specjalistyczne liny asekuracyjne.

Stan dachu

Odrębną sprawą wpływającą na bezpieczeństwo dekarza jest stan pokrycia dachu. Dużo różnych wypadków zachodzi z przyczyn stanu technicznego pokrycia dachowego. Wszelkie ubytki w pokryciu, niedokończone fragmenty, czy wątpliwy stan wizualny pokrycia powinien być znakiem do zachowania szczególnej ostrożności. Wciąż należy stosować wszelkiego rodzaju zabezpieczenia chroniące dekarza na wypadek upadku. Jednak poruszanie się po konstrukcji również powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Chwila nieuwagi i stanięcie w niewłaściwym miejscu, mogą doprowadzić do zapadnięcia się część pokrycia, a w konsekwencji zsunięcia nogi i jej zwichnięcia, a nawet złamania.

Inne zagrożenia

Poza ryzykiem upadku oraz zwichnięcia nogi, gdy realizowane są prace dekarskie, dekarz musi zwracać uwagę również na kilka innych czynników sprowadzających na niego oraz innych ludzi niebezpieczeństwo. Jedną z ważniejszych zasad podczas przeprowadzania prac wysokościowych jest ich unikanie w bardzo duże słońce. Wysoka temperatura powoduje szybkie zmęczenie, a ostre słońce prowadzić do przegrzania głowy, a w konsekwencji i udaru, a to kończy się nieuwagą i upadkiem. Dlatego tego rodzaju prac nie przeprowadza się w bardzo upalne pory dnia. Niezwykle ważna w pracy dekarza jest także odpowiednia odzież. Kask, buty antypoślizgowe oraz rękawice ochronne są tym, co pomaga utrzymać równowagę, a także zabezpiecza przedmioty przed wyślizgnięciem się z ręki. Odpowiednie pasy z uchwytami na narzędzia ułatwiają pracę, ponieważ dekarz zawsze ma wszystko pod ręką. Ostatnim elementem, który stwarza zagrożenie dla ludzi i samego dekarza są spadające z dachu przedmioty: narzędzia i materiały, które wiatr oraz siła grawitacji wprawiają w ruch. Zawsze trzeba tak zabezpieczyć wszystkie luźne elementy pozostające na dachu, aby nie mogły się samowolnie przemieszczać. Zawsze trzeba też stosować deski krawężnikowe, na wszelki wypadek, gdyby miały one jednak się zsunąć. Spadające przedmioty są bowiem groźne dla życia i zdrowia, ponieważ spadając na głowę ze znacznej wysokości, mogą nawet zabić. Do wykończenia swojego dachu warto zatrudniać odpowiednią firmę, która dba o bezpieczeństwo swoich pracowników, żeby później nie wyniknęły z tego nieprzyjemne sytuacje.

 
 

Copyright © 2020 Raf-Bud.eu
Realizacja: BravDesign.pl
Tworzenie stron Szczecin